Jesteś tutaj: Porady Blog

Niski próg, czy jest to komfort użytkowania?

Data dodania: Sep 24, 2020

Architektura z biegiem czasu dość mocno się rozwinęła. W naszych latach priorytetem jest życie bez barier, założenia te są coraz częściej stosowane w projektach nowo powstałych domach jednorodzinnych. Wpływ na to ma fakt starzenia się społeczeństwa.

Komfort i bezpieczeństwo więc domy jednorodzinne budowane na potrzeby wiązane z komfortem mieszkania. Daje go otwarta przestrzeń, funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń oraz łatwa komunikacja między nimi. Nowoczesna architektura charakteryzuje się prostym układem. Wnętrze nie posiada schodów i progów, aby wyeliminować fizyczne bariery, aby mieszkańcy mogli czuć się komfortowo bez względu na wiek czy ograniczenia fizyczne. Powiększenie przestrzeni wnętrza domu jest możliwe dzięki oknom w większym rozmiarze. Ścianę, która nie daje nam poczucia przestrzeni, można ją zastąpić dużym przeszkleniem, dające nam ogromne możliwości aranżacyjne. Duże okna dają nam mnóstwo światła więc poczucie optycznie powiększonej przestrzeni. Jeśli okno jest połączone z salonem, co powoduje, że dzięki rozsuniętym taflą szkła dwie przestrzenie łączą się w jedną.

Dom bez barier to głównie postawienie na komfort najbardziej newralgicznego miejsca czyli wyjście na taras albo balkon, w przeważnie każdym budynku mieszkalnym drzwi balkonowe stanowią w pewnym sensie problem, a dokładnie próg w drzwiach bywa przyczyną nieszczęśliwych wypadków. Nawet w pełni sprawna osoba może łatwo potknąć się o wysoki próg, już nie mówiąc o małych dzieciach lub osobach starszych, lub osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Niski próg a przejście bezprogowe. Niski próg może wystawać nad posadzkę maksymalnie 2 cm. Może występować w drzwiach otwieranych i przesuwnych. Obniżenie progu wystarczy, aby zdecydowanie poprawić bezpieczeństwo i wygodę przechodzenia. Możliwość drzwi bezprogowych mogą występować w systemie przesuwnym. Próg jest schowany w posadzce, więc to jest najbezpieczniejsza wersja. Jednak, aby drzwi bezprogowe zdały egzamin, nie tylko pod względem przechodzenia, ale były energooszczędne, ciepłe i dobrze izolowały akustycznie, ich konstrukcja musi być najwyższej jakości. 

Powróć

Posiadamy Produkty